کامل ترین راهنمای انتخاب لباس عروس

توسط شی بای در 12 اسفند 1397
کامل ترین راهنمای انتخاب لباس عروس

چطور بهترین لباس عروس را برای خودتان انتخاب کنید؟

لباس عروس شامل یک قانون نانوشته است که تقریبا برای تمام خانم ها صادق خواهد بود:

همه‌ی دختر‌ها از بچگی خود را در لباس عروس دلخواه‌شان تصور می‌کردند!

در مراسم عروسی شما قرار است اکثر کسانی‌که با‌ آن‌ها سلام و احوال پرسی جدی دارید حضور داشته باشند، و از آن‌جایی که این فرصت تنها یک‌بار وجود خواهد داشت،‌ مهم‌ترین نکته این است که بعدا و با مشاهده فیلم و عکس‌های روز عروسی خود، ‌از انتخاب مدل لباس عروس خود احساس پشیمانی نداشته داشتید.

سعی می‌کنیم در این مقاله تمام نکاتی که باید برای خرید لباس عروس و مراحل قبل و بعد از آن در نظر بگیرید را با هم مرور کنیم.

علاوه بر این‌که راهنمایی کاملی در انتخاب مدل‌های متفاوت لباس عروس را در همین جا بررسی می‌کنیم.

هدف از انتخاب لباس عروس چیست؟

قبل از هر چیزی ببینید خود واقعی‌تان، فارغ از صحبت‌ها و تجربه‌های دوستان و آشنایانی که این مرحله را گذرانده‌اند،‌ چیست؟

چرا به مدل‌هایی که در ذهن دارید علاقه‌مندید؟ چه نکته‌ای در ذهن دارید که فکر می‌کنید این لباس و این مدل بهترین انتخاب برای شما خواهد بود؟

( اگر به نکات روانشناسی درباره خودتان برسید که دیگر نور علی نور است و تازه خیلی هم کلاس دارد!)

این‌نکته را از این جهت تاکید می‌کنیم که چند سال دیگر که شخصیتتان حسابی جا افتاد، به خاطر انتخاب آن روزتان احساس شرمندگی پیدا نکنید.

لباس عروس را چگونه انتخاب و ست کنیم؟

رنگ و اجزای مدلی که انتخابی می‌کنید مانند یقه، آستین،‌ دامن ، کفش و بقیه اجزا‌ همگی بخشی از شخصیت شما را نمایش خواهند داد. پس به شدت در انتخاب آگاهانه آن‌ها دقت داشته باشید.

 لباس عروس بلند یقه قایقی
در انتخاب لباس عروس خود توجه کنید که تا چه اندازه با ارزش‌های شما سازگار است.

ارزش‌های شخصی و خانوادگی، ارزش‌های همسر و خانواده او و نوع نگاه خودتان به مراسم عروسی، ‌همگی در این انتخاب موثر خواهند بود.

بعد از این‌که متوجه شدید دقیقا چه لباسی و با چه ویژگی‌هایی را می‌پسندید،‌

زمان آن است که به فرم بدن و رنگ پوستتان توجه کنید که می‌توانند باعث شوند لباسی که در مجله یا اینترنت دیده‌اید، کاملا برایتان غیرقابل استفاده شود.

از آن‌جایی که تقریبا غیر‌ممکن است که فرم بدن را تغییر اساسی داد،‌بهتر است مدل های مختلف و اجزای لباس را بشناسید و با توجه به این‌که هرکدام چه نقاط ضعف و قوتی دارند،‌دست به انتخاب آن‌ها بزنید.

انواع مدل یقه برای لباس عروس

مدل‌هایی از آستین و یقه و دامن که در این‌جا مورد استفاده قرار می‌گیرند، تقریبا کامل‌تر از هر لباس دیگری هستند و به همین دلیل یکبار دیگر با توجه به لباس عروس، مدل‌های یقه را توضیح خواهیم داد:

انواع مدل یقه:

  .یقه هفت
 • .یقه قایقی
 • .یقه دکلته
 • .یقه مربع
 • .یقه یو
 • .یقه هالتر
 • .یقه پزشکی
 • .یقه گردنی

. یقه هفت: اگر دوست دارید بلند‌قد و باریک‌تر دیده شوید.

این مدل از یقه‌ها از کناره‌های شانه به سمت زیر سینه برش خورده‌اند و با اینکه مدت زمان بسیار طولانی است که از پیدایش ‌آن‌ها می‌گذرد، همچنان به روز و القا کننده شور و هیجان هستند. این مدل چون توجه‌ها را به سمت خطوط عمودی بدن جلب ‌می‌کنند، باعث بلندتر دیده شدن شما خواهند شد.

خود این مدل یقه دارای چندین زیر مجموعه است:

 • . یقه‌هفت تنگ: که از کنار استخوان‌های ترقوه و تقریبا گردن شروع می‌شود. این مدل حالت منظبت‌تر و دخترانه تری دارد.
 • . یقه هفت گشاد: که بیشتر از سمت شانه‌ها شروع می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند. این مدل نسبت به مدل قبلی حالتی جسورانه‌تر دارد و بیشتر برون‌گرایی شما را نمایش می‌دهد.
 • لباس عروس یقه هفت جدید
  لباس عروس های یقه هفت گشاد یا باز بیشتر بر زیبایی بدن تاکید می‌کنند.

 • . یقه هفت مخفی: اگر در پشت یقه لباس از یک تکه پارچه حریر استفاده کنید که دو طرف یقه را به یکدیگر متصل کند، یک یقه هفت قایقی خواهید داشت. این مدل از یقه هفت‌ها احتمالا شیک‌ترین نوع در بین انواع یقه‌های هفت است و انتخاب هوشمندانه‌ و البته محافظه کارانه‌تری به نظر می‌رسد.
 • . یقه هفت پشت: یقه هفت پشت علاوه‌بر اینکه از جلو به صورت هفت به سمت پایین می‌رسد، از پشت بدن و کمر نیز چنین حالتی را دارد و معمولا فضای خالی بیشتری ایجاد می‌کند.
 • حالتی که این نوع یقه دارد در کنار دامن و ملزومات سبک زیبایی بیشتری دارد و استفاده از مدل‌های دامن پر حجم در کنار این مدل از یقه توصیه نمی‌شود.

. یقه قایقی: اگر خیلی لاغر هستید، چاره شما این یقه است!

این مدل از یقه ها با یک خط منحنی دو شانه را به یکدیگر متصل می‌کنند. می‌توانید میزان انحای این خط را بر حسب سلیقه خودتان انتخاب کنید، این مدل یقه بیشتر تاکید خودش را روی شانه ها نشان می‌دهد و به همین دلیل اگر شانه ‌های مناسب و باریکی دارید، پیشنهاد ما استفاده از این مدل یقه است.

در ضمن چون این یقه کمی بر خطوط عرضی شما تاکید می‌کند، گزینه مناسبی برای خانم‌هایی است که بیش از اندازه باریک و بلند هستند تا متعادل‌تر به نظر برسند.

. یقه دکلته: بهترین گزینه برای خانم‌هایی که سینه بزرگتری دارند.

این مدل یقه بدون هیچ بندی است و حجم سینه‌ها را در برمی‌گیرد. اگر فرم شانه و بازو‌های خوش ترکیبی دارید، چون این مدل یقه روی آن‌ها تاکید مناسبی می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم که از یقه دکلته استفاده کنید.

 لباس عروس یقه دکلته
لباس عروس های یقه دکلته حالت بدن شما را تکمیل می‌کنند.

خود یقه های دکلته هم مدل های مختلفی دارند مانند دکلته هفت، دکلته U شکل و دکلته قلبی که معروف‌ترین نوع یقه دکلته است.

. یقه مربع: مناسب خانم‌هایی که سینه‌ی کوچکتری دارند.

این مدل از یقه از روی شانه های به صورت دوخط عمودی به سمت پایین حرکت می‌کند و سپس با یک خط صاف و افقی، دو سمت را به یکدیگر وصل می‌کند.

این مدل از یقه به نسبت جز مدل‌های رسمی به حساب می‌آید و به همین دلیل در انتخاب دامن مناسب با آن هم باید رعایت رسمی بودن را داشته باشید.

. یقه یو U : برای کسانی که بدنشان خیلی روی فرم است!

اگر احساس می‌کنید که جز ورزشکاران به حساب می‌آیید و همین طور گردن باریک و بلندی دارید،‌ احتمالا بهترین گزینه برای شما انتخاب یقه یو شکل است.

این مدل از یقه از روی شانه‌‌ها به سمت پایین می‌آید و به صورت منحنی‌طور دو سمت را به یکدیگر متصل می‌کند.

هر اندازه که عمق این یقه بیشتر باشد، بیشتر روی قد بلندی و کشیدگی شما تاکید می‌شود.

. یقه هالتر: یک گزینه دیگر برای بلندتر دیده شدن!

این مدل از یقه دور گردنتان رو می‌پوشاند و سپس با پارچه هایی به باقی لباس متصل می‌شود، اما نه به صوری که لباس یک تکه به نظر برسد.

تاکید این مدل از یقه روی شانه‌ها،‌ بازوان و گردن است و به همین دلیل شما را قد بلند‌تر نمایش می‌دهد. اگر جز کسانی هستید که بالاتنه درشتی دارید، بهتر است سراغ این گزینه نروید.

. یقه پزشکی: برای اینکه شانه‌هایتان کمی پهن تر به نظر برسد.

این مدل یقه به صورت یک تکه لباس را تا بالای گردن شما می‌کشاند، به همین دلیل باعث می‌شود تا گردن کوتاه‌تر و متناسب‌تر دیده شود، همین طور شانه‌هایتان هم پهن‌تر دیده می‌شوند.

می‌توان گفت این مدل از یقه نیز بیشتر برای کسانی است که می‌خواهند کشیدگی زیاد خود را موزون‌تر نشان دهند.

. یقه گردنی: اگر می‌خواهید شانه‌هایتان باریک‌تر به نظر برسند.

این مدل از یقه لباس را به وسیله نواری به دور گردن شما خواهد انداخت،‌ به همین دلیل باعث می‌شود تا گردتنان کشیده‌تر و شانه‌هایتان باریک‌تر به نظر برسند.

انتخاب مدل دامن و آستین برای لباس عروس

سپس زمان انتخاب مدل دامن، مدل آستین و دنباله مدل لباس عروس شما می‌شود، نکته‌ای که باید در انتخاب دنباله لباس توجه کنید این است که لباس‌هایی که دنباله دارند اغلب نیازمند مهارت در راه رفتن و حرکت کردن هستند، به همین دلیل اگر می‌خواهید سختی این دنباله را به جان بخرید، حتما قبل از شب عروسی حسابی راه رفتن با آن و نکات مورد نیازش را تمرین کرده و مسلط باشید.

برای انتخاب مدل های دامن توجه کنید که اولا با فرم بدنتان، و نیز با مدل یقه ای که انتخاب کرده‌اید هماهنگ باشند.

چرا که دامن ها جدا از زیبایی هایشان، هر کدام برای رفع نواقص فرم های مختلف بدن مناسب هستند و اگر مدلی اشتباه را بردارید، ممکن است به صورت معکوس، فرم شما را نه تنها زیباتر نمایش ندهد، بلکه بر روی نواقص آن تاکید کند.

بعد از این‌که مطمئن شدید که چه مدل ها و فرم هایی را مد نظر دارید، نوبت انتخاب رنگ لباس عروس خواهد رسید.

توجه کنید که لزوما نباید از رنگ سفید در لباس استفاده کنید، در گذشته شاید تنها رنگ قابل قبول برای لباس سفید می‌بود، اما امروزه دیگر هیچ دلیلی ندارد که فقط به همین رنگ بسنده کنید.

 لباس عروس صورتی جدید
لباس عروس های رنگی می‌توانند به خوبی حالات و شخصیت شما را توصیف کنند.

به خصوص که روحیه، تنالیته رنگ پوست شما و نیز فصلی که در آن مراسم‌تان را برگذار می‌کنید، می‌توانند تکمیل کننده بسیار مناسبی برای رنگ‌های مختلف و زیبای دیگر باشند.

در ضمن خود رنگ سفید نیز طیف های مختلفی دارد که مهم است در این خصوص هم وسواس به خرج دهید.

انتخاب مزون برای خرید و تهیه لباس عروس

حالا که تمام اجزای لباستان را مشخص کرده‌اید، زمان آن است که به دنبال آن در مزون ها بگردید و به سه روش می‌توانید آن لباس را تهیه کنید:

( توجه کنید که فقط برای چند ساعت یک لباس را نیاز خواهید داشت و به نظر نمی‌رسد ارزش پرداخت هزینه‌های گزاف را داشته باشد)

روش اول اینکه بروید و یکی از مدل‌های مزون مورد علاقه‌تان، درخواست تهیه لباس عروس جدید ی را بدهید که این کار می‌تواند هزینه‌های کمرشکنی داشته باشند!

در روش دوم می‌توانید باز درخواست یک لباس جدید را بدهید اما مالکیت آن لباس در اختیار مزون بوده و شما تنها یک شب اجاره آن را پرداخت خواهید کرد.

این گزینه بسیار به صرفه‌تر است اما به شرطی که مدل مد‌نظرتان با سلیقه طراحان مزون یکی یا حداقل نزدیک باشد.

در روش آخر هم شما یکی از لباس‌های مزون را که از قبل دوخته شده انتخاب می‌کنید و برای یک مراسم مورد استفاده قرار می‌دهید و تنها دغدغه‌تان این خواهد بود که در این چند ساعت،‌ اتفاق غیر منتظره‌ای لباس را نابود نکند! وگرنه خودش به تنهایی هزینه‌ای نخواهد داشت.

توجه کنید که با این قیمت لباس عروس، می‌توانید کارهای بسار مختلفی را به جای خرید آن و فقط برای یکبار استفاده کردن آن انجام دهید.

و البته که این صرفا یک پیشنهاد است!

0 نظر
نظر بدهید
بازگشت به بالا